Regionsbestyrelsen

2. januar 2018

Bestyrelsen for Venstre i Region Midtjylland består af et medlem fra hver kommune i regionen.

Bestyrelsen er kontakten til regionrådsgruppen med henblik på en tæt forbindelse mellem det politiske og det organisatoriske niveau.

Når der skal afholdes valg er Regionmidtjylland opdelt i 2 opstil-lingskredse - en i øst og en i vest. 

Formanden for regionsbestyrelsen er fast medlem af Venstres hovedbestyrelse.
Udover formanden vælger regionsbestyrelsen yderligere 1 medlem til hovedbestyrelsen. 

Derved er der direkte kontakt til Venstres styrende organer, både regionalt og nationalt. Endelig er bestyrelsen ansvarlig for Venstre i Regionsmidtjyllands valgkampe ved regionsvalgene. 

Nedenfor kan du finde bestyrelsens medlemmer med kontaktadresser, og du er altid velkommen til at kontakte formanden eller de enkelte bestyrelsesmedlemmer.  

  





Jens Nicolai Vejlgaard

Konstitueret formand

Rødspættevej 1,

6960 Hvide Sande.

Telefon: 20 21 10 25/97 31 10 14

E-mail: Vejlgaar@post10.tele.dk



Marianne Gregersen

Næstformand/Øst

Strandparken 65, 
8310 Rønde 
Telefon: 28 90 83 12
E-mail: mg@enzemble.dk


Ida Lund

Sekretær

Blichersvej 44,
7330 Brande
Telefon 42 52 52 60
E-mail: idal@hotmail.dk


Jørgen hØJGAARD 

Konstitueret kasserer

Brombærvej 5,
6950 Ringkøbing.
Telefon: 20 78 27 09/97 32 24 51
E-mail: højgaard@webspeed.dk


Aksel Daugbjerg

Web-master

Nørrevangen 23,

8380  Hinnerup

Telefon: 86 98 55 09

E-mail: aksel.daugbjerg@webspeed.dk


Kasper Nissen

Egebakken 1, 

8870  Langå 

Telefon: 25 62 55 04
E-mail: kasper.nissen@stofanet.dk



Anton Lambæk

Smedegade 28, Tranebjerg

8305  Samsø

Telefon: 21 79 37 11
E-mail: ala@post1.dknet.dk


Tage Møller

Væggerkildevej 9,

6971  Spjald 

Telefon:  20 27 93 50
E-mail: ntm2@os.dk


Gunnar Herping

Medlem

Vestergade 46,
7620 Lemvig

Telefon: 40 46 33 23
E-mail: gunnarherping@hotmail.com


Jens Nymand

Pårupvej 10, 8653 Them.

Telefon: 30 32 55 74
E-mail: jens@rjbj.dk


Jørgen Haugaard

V. Lybyvej 53,  

7800 Skive

Telefon: 20 86 20 97
E-mail: jhlyby@hotmail.com


Ernst Madsen

Fjordvejen 2, Gørding

7570  Vemb

Telefon: 97 48 10 64
E-mail: ernstmadsen@mail.tele.dk


Flemming Jørgensen

Vesterheden 33,

8800  Viborg

Telefon: 86 67 32 36
E-mail: kjeflem@fibermail.dk

Finn Pedersen

Lunden 4, 7361 Ejstrupholm

Telefon: 40 57 10 75
E-mail: finn@dpedersen.netk


Jens Bagger

Firhøjevej 4,

8963 Auning

Telefon: 86 49 20 33
E-mail: jb4@live.dk


Doris Feldborg

Netværk: Erhverv Øst

Rørthvej 165, 8300  Odder 

Telefon: 29 88 94 56
E-mail: dorisfeldborg@hotmail.com


Ole Haar Taarnkvist

Skovparken 12, Vrold

8660 Skanderborg 

Telefon: 76 58 98 88
E-mail: oht@turbopost.dk

Finn Husum

Södertäljevej 15

7600 Struer

Telefon: 27 82 51 06

E-mail: fhusum@mail.dk 


Anne V. Kristensen

Regionsrådet

Nordre Strandvej 20,
8700  Horsens

Telefon: 29 42 33 04.
anne.kristensen@rr.rm.dk


Ulla Diderichsen

Regionsrådet

Kærmindevej 15,
7400  Herning

Telefon: 29 43 57 41
E-mail: ud@rr.rm.dk


Medlemmer af hovedbestyrelsen: 


Anders G. Kristensen

Lyøvej 58,

8370 Hadsten

Telefon: 20 22 98 06
E-mail: agc@favrskov.dk


Kenn Risbjerg Christensen

Adm. direktør
E-mail: kc@jai.alu.dk
Telefon: 99 27 11 00


Lennart Qvist

Smørblomsten 44,

6950 Ringkøbing

telefon:24 47 95 89
E-mail: lennart.qvist@rksk.dk


Netværksholdere:

Ole Odgaard

Erhverv Vest
E-mail: 1406ofo@gmail.com

Britta Bang

Velfærd Øst

Sølystvej 37B
8600 Silkeborg

Telefon: 23 25 86 43
E-mail: Brittabang@msn.com